fbpx
6.8 C
Skopje

Без страв и размислување: Кацарска казни и избрка 50 адвокати од „27 април”

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Судијката Добрила Кацарска ги казни сите 50 адвокати кои ги застапуваа 33 обвинети за настаните од 27-ми април. Адвокатите се казнети со по 1000 евра и отстранети од судењето.

Кацарска се решила на ваков потег поради реакција на дел од одбранта дека судницата во старата зграда на Кривичен нема услови и простор да смести над 50 луѓе, дел од процесот за 27-ми април, објави АлсатМ.

Сега обвинетите ќе треба да чекаат Судот да им назначи бранители по службена должност со оглед на тоа што на досегашните бранители им е одземено правото да ги застапуваат.

Обвинителката која го застапува предметот посочи дека тенденцијата на адвокатите е друга и оти не е проблем просторот и судницата во која и во минатото се сослушувале загрозени сведоци од други случаи.

Застапникот на обвинението, Вилма Русковска, рече дека не може да ја коментира веста оти се договара амнестија за обвинетие за 27 април оти тоа е политичка одлука.

Судот даде пауза од еден час и се чека да се види на кој начин и со кои адвоикати ќе се сослуша загрозениот сведок, сведочење кое треба да ги поврзе активностите на обвинетите лани на 27 април.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...

Денес 4 декември: Одбележување на еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородиа

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...
- Advertisement -