fbpx
-3.7 C
Skopje

„БГНЕС“: Груевски го готви „античкиот“ Димовски за наследник

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Само три дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објави дека има намера да се повлече од лидерската позиција во партијата, стана јасно дека ќе се одржи вонреден конгрес на 23 декември. Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, името на Илија Димовски најчесто се споменува како можен наследник на Груевски, пишува „БГНЕС“.

Димовски е меѓу најдоверливите лица во Извршниот комитет на актуелниот претседател.

Според изданието, 37-годишниот Димовски, кој „БГНЕС“ го нарекува „антички“ поради бранењето на проектот„Скопје 2014“ и т.н. „антиквизација“, лично ја предводел блокадата на македонскиот парламент претходно оваа година.

„Со процедурална контрола, тој стори сé што е можно за да го блокира изборот на новата влада на Република Македонија, што доведе до ескалација во земјата и насилство на парламентот на 27-ми април за време на „крвавиот четврток“. Повеќе од 100 луѓе беа тепани, вклучително и актуелниот премиер Зоран Заев“, велат од „БГНЕС“.

Оттму потсетуваат дека на на 1 декември во интервју за интернет изданието „Куриер“, Груевски објави дека ќе поднесе оставка пред органите на партијата и се надева дека тоа ќе помогне да се среди сегашната политичка ситуација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Во пресрет на Богојавление: „Кој вика дека го нема“: По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако...

Потсетување во пресрет на Богојавление: На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше...

Марија Пијaнманов и сопругот со париско кафе: Поздрав од Париз „мали маkедончиња“

Некои ги хејтаат, други ги обожаваат. Најчесто може да ги сретнете на социјалните мрежи, каде што споделуваат фотографии од нивните дружби по европските метрополи...

Kонечно посочија кој ден од оваа недела се очекува најмногу СНЕГ: Времето до среда ќе биде студено, а четврток подгответе се за снежна поkривка

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе...

Веднаш до Македонија: Штотуку споделено за СИЛЕН земјотрес во соседна Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако...

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...
- Advertisement -