fbpx
4 C
Skopje

Бидете внимателни – мажите што се во конфликтни љубовни врски имаат пократок животен век

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Истражување кое било спроведено во Данска, а кое опфатило 9.857 мажи и жени на возраст од 36 до 52 години, покажало дека постои зголемена стапка на смртност кај мажите во врска или брак во кој многу често се јавувале конфликти предизвикани од страна на жените.

Имено, 315 од нив починале од стрес за кој се претпоставува дека настанал по караницата со партнерката. Освен тоа, истражувањето покажало дека поради незадоволството од заедничкиот живот, мажите на средовечна возраст се изложени на дури 3 пати поголем ризик од смрт.

„Мажите, за разлика од жените, имаат помалку луѓе со кои би можеле да ги споделат нивните грижи. Доверливите разговори на приватни теми ги водат со неколкумина пријатели или членови од семејството, а има и мажи кои воопшто не разговараат за такви работи. Тоа е можната причина за зголемената стапка на морталитет меѓу мажите“, открила докторката Рике Лунд од Одделението за јавно здравје на Универзитетот во Копенхаген.

Таа вели дека мажите често пати им ги доверуваат проблемите на нивните партнерки. Но, кога жените ќе станат главниот причинител на нивните грижи и нервози, мажите стануваат депресивни што може да остави негативни последици на нивното здравје.

Освен тоа, кога мажите се под стрес, склони се на брза храна, алкохол, ги мачи несоница, а сето тоа е штетно по здравјето. Од друга страна, пак, данското истражување покажало дека жените за разлика од мажите помалку се вознемируваат кога партнерот ќе почне да негодува, односно неговото расправање не влијае негативно на нивното здравје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -