fbpx
-5 C
Skopje

Бидете внимателни: Не ја купувајте оваа риба – го уништува здравјето и опасна е по живот

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Иако потрошувачите секојдневно се советуваат да обрнат внимание на намирниците кои ги конзумираат, една вест особено ги загрижила граѓаните.

Имено, светските медиуми објавиле вест за опасната риба „пангасиус“, која може да се купи по продавниците по пристапна цена.

Имено, како што пишуваат светските медиуми, станува збор за риба со исклучително лош квалитет, која се произведува во Виетнам, во екстремно нехигиенски услови.

Нејзината природна околина е преполна со бактерии кои многу лесно влијаат на развој на болести кај луѓето.

Како што е наведено во текстот, оваа риба не смее да се користи во човечката исхрана, бидејќи има лош квалитет.

Панагасиусите растат четири пати побрзо од обичните сомови, не е исклучено дека нивната храна е „исфилувана“ со секакви хормони за растење, особено кога се знае дека нема никакви официјални регулативи во врска со нивното произвоство.

Околу употребата во исхрана на оваа риба, пред неколку години изби скандал во две земјии – Италија и Франција.

Тамошните медиуми оваа риба ја нарекле „риба измама“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -