fbpx
13 C
Skopje

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација.

Благодарение на новите ковид пасоши, ќе биде овозможено враќање на меѓународните патувања, но се отвора прашањето за иднината на приватноста, пишуваат агенциите.

Американските гиганти се приклучија на иницијативата за акредитирана вакцинација, чија цел е да се создаде безбеден здравствен пасош, кој ќе може да го следи статусот на вакцинацијата на неговиот сопственик дури и кога ќе ги премине границите.

Во соопштението за јавноста, генералниот директор на Фондацијата Комонс проџект, која е дел од Иницијативата, изјави дека ваквите пасоши се неопходни за „безбедно враќање на патувања, работа, училишта и живот, додека приватноста на нивните податоци е заштитена“.

Оваа група работи на технологија со која вакцинираните лица ќе носат шифрирана копија од нивните „имунизирачки акредитиви“ и тие можат да се чуваат во дигитален паричник по избор.

За оние кои немаат „паметни“ телефони, ќе биде можно да се добие верзија отпечатена на хартија со специјализиран кју-ар код

Учесниците во иницијативата рекоа дека сакаат да создадат „електронски пристап кон вакцинирање, тестирање и други медицински податоци“ што може да ги „користат и богатите и сиромашните“ и „едноставен како онлајн банкарство“, рече Мајк Сицилија, еден од потпретседателите на Оракл.

Според „Фајненшл тајмс“, новиот пасош ќе биде изработен врз основа на постојниот, што го направи „Комонс проџект“ и кој веќе го користат три големи авио алијанси. Според пишувањето на Фајненшл тајмс, “Комонс проџект” го разви својот пасош со поддршка на фондацијата Рокфелер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -