fbpx
4 C
Skopje

Бил Гејтс на Дејли шоу предупредува:: Ова ќе биде многу тешка зима поради коронавирусот

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Основачот на “Мајкрософт”, милијардерот и филантроп Бил Гејтс во онлајн верзијата на познатото телевизиско шоу “Дејли шоу” ги предупреди гледачите на многу тешка зима поради коронавирусот.

Милјардерот објасни дека поради фактот што луѓето поминуваат повеќе време во затворено во зима, вирусот всушност поактивно се размножува.

Тој, исто така рече дека забележал дека луѓето имаат одреден замор со примена на сите правила поврзани со спречување на ширење на вирусот.

Водителот не избегна да го праша како ги коментира тврдењата на многумина дека всушност постои желба Бил да развие своја вакцина, како би можел по масовната вакцинација да влијае на луѓето низ целата планета.

Гејтс најпрво се насмеа, а потоа се обиде да даде сериозен одговор на ова прашање, каде меѓу другото рече дека вакцините му донеле многу придобивки на човештвото

Гејтс му честиташе и на Џо Бајден откако американските медиуми го прогласија за победник на изборите.

Честитки за новоизбраниот претседател Бајден и потпретседателката Харис. Благодарение на изборните службеници и активисти за кампања кои неуморно работеа за да обезбедат рекорден број Американци да гласаат во толку предизвикувачко време за нашата земја. Со нетрпение очекувам да работам со новата администрација и лидерите од двете страни во Конгресот за да се стави пандемијата под контрола, да се ангажираат партнери низ целиот свет за прашања како што се сиромаштијата и климатските промени и да се решат нееднаквостите, напиша Гејтс
Познатиот американски бизнис магнат, филантроп, писател и претседател на Мајкрософт, поседува богатство кое се проценува на повеќе од 61 милијарди американски долари. Овој 56-годишен бинзисмен се наоѓа на четвртото место на најмоќни мажи во светот.

За разлика од автомобилите кои не му се премногу интересни, Бил Гејтс е страствен колекционер на уметнички дела, вредни книги и сопственик на неколку слики, чија вредност достигнува неверојатни 36 милиони амрикански долари. Станува збор за сликата „Lost on the Grand Banks“, која американскиот бизнисмен ја купи во 1998 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...
- Advertisement -