32 C
Skopje

Бил Гејтс: Смртноста од коронавирус може значително да се намали до крајот на 2020 година

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Милијардерот филантроп Бил Гејтс изјави дека лековите за коронавирусот може значително да ја намалат смртноста оваа година, но вакцината ќе биде клучна за да се врати светот во нормала.

– Можете да видите терапевтска корист побрзо од заштитна. Мислам дека има добри шанси да имаме значително намалување на смртноста до крајот на годината со комбинацијата на овие нови инструменти, рече Гејтс во интервју за Си-Ен-Би-Си.

Коосновачот на „Мајкрософт“ и копретседател на Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ рече дека ремдесивир е еден од водечките лекови во терапевтското истражување. Ремдесивир е антивирусен лек од „Гилеад Сајнсес“, за кој се покажа дека го намалува ризикот од смрт кај сериозно болни пациенти за 62 проценти во споредба со само стандардно лекување.

Гејтс истакна дека има уште два антивирусни лекови кои научниците ги тестираат.

Фондацијата на милијардерот ги објави плановите во февруари да донира 100 милиони долари за создавање вакцина и пронаоѓање лек за коронавирусот. Донацијата е дел од барањето на Светската здравствена организација да се соберат 675 милиони долари во борбата против коронавирусот. Фондацијата вети нови 1,6 милијарди американски долари за организација која се обидува да ги вакцинира децата во текот на пандемија на коронавирусот.

Иако новите лекови значително ќе им помогнат на заразените со коронавирусот со тешки симптоми, Бил Гејтс предупреди дека „нема да нè вратат во нормала“.

– Се додека навистина не го блокирате ширењето, се додека нема долг период без никој да оди во болница, загриженоста ќе биде присутна, рече тој.

Гејтс е ентузијаст за сите вакцини што ги финансираат САД.

Тој, исто така, ја истакна важноста да се убеди општеството да се вакцинира, ако и кога ќе биде достапна вакцината.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Делчевските пожарникари безбедно симнаа маче од кров

Успешно заврши интервенцијата на Територијалната противпожарна единица од Делчево која денес симна маченце кое два дена било качено на кров и неможело да се...

Заев со порака до Ахмети: Треба да се има бројки за премиер

По конститутивната седница во македонското собрание свое обраќање до јавноста имаше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој на денешната пресконференција рече дека ќе ги...
- Advertisement -