fbpx
-0.5 C
Skopje

Битиќи: Поднесени 34.000 апликации за финансиска помош за компаниите, 90 отсто се веќе одобрени

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Со оваа мерка за месец април поддржани се околу 20.000 компании со околу 130.000 вработени, а поддржани беа и 5.200 самостојни вршители на дејности. Ако се направи анализа на компаниите кои ја добија оваа поддршка, ќе се види дека структурата на поддржаните компании, целосно ја следи структурата на нашата, македонска економија, порача Битиќи.

За мерката за финансиска поддршка од 14.500 денари за исплата на плата за вработени, до вчера аплицирале 34.000 компании, а 90 проценти од барањата се веќе одобрени, информира денеска претседателот на комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи на денешната онлајн дискусија „Нова развојна македонска економија“.

– Заклучно со вчера веќе има 34.000 апликации за оваа мерка, а околу 90 отсто се веќе одобрени, има уште еден и пол ден и апелирам оние кои се двоумат да поднесат барање и да ја искористат оваа мерка повика Битиќи.

Тој истакна дека мерката се покажала како ефикасна и навремена, нагласувајќи дека обезбедила сериозна помош во борбата за зачувување на што повеќе работни места.

– Со оваа мерка за месец април поддржани се околу 20.000 компании со околу 130.000 вработени, а поддржани беа и 5.200 самостојни вршители на дејности. Ако се направи анализа на компаниите кои ја добија оваа поддршка, ќе се види дека структурата на поддржаните компании, целосно ја следи структурата на нашата, македонска економија, порача Битиќи.

Битиќи на дебатата ја објасни и процедурата за евентуално враќање на средствата од страна на компаниите.

– На почетокот беше кажано дека средствата ќе треба да ги вратат оние компании кои ќе прикажат добивка следната година, но и тука интервениравме. Сега при аплицирање, компаниите можат да побараат нивната поддршка да биде неповратна со тоа што ќе ги исполнат условите за поддршката да стане неповратна. Тоа значи дека ако оваа година продолжат да инвестираат во човечкиот капитал, направат внатрешни инвестиции и слично, нивната помош може да стане неповратна без разлика дали оствариле добивка или не. Секако оние кои нема да го сторат тоа, а при тоа и покажат добивка секако ќе треба да вратат дел од средствата и тоа е правично“ посочи Битиќи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...
- Advertisement -