16 C
Skopje

Битно името не го даваме и навиките ќе си ги чуваме!

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

„Што бе сега ќе плаќам паркинг за пола саат работа. Ќе се паркирам тука на тротоарчево, што има врска!“, „Ееее далеку ми е корпата за отпадоци, дај бе па никој не ме гледа ќе си го фрлам отпушокот во тревата“, „Абе ај сега за три станици ќе плаќам карта во автобус, шанси нема“… И се така до недоглед…

Република Македонија зафаќа површина само 25.713км2… На толку мала површина е нелогички, несфатливо да владее овој хаотичен систем на безредие каде што нема почитување на правила, закони и прописи … Се прашувам кој е виновникот, од каде произлегуваат вакви траго-комични проблеми. Дали тоа доаѓа од пропустите во законите што стојат само во документна форма и не се спроведуват или пак од свеста на ѓраѓаните?!

Се прашувам само дали граѓаните од Македонија постапуваат на ист начин кога се надвор од македонските граници? Дали нашите мили Македончиња ги остават автомобилите на несоодветни и забранети места за да тркнат до блискиот маркет, (кој ќе бара паркинг па ќе плаќа за 15 минути работа), дали минуваат на црвено за побргу да стигнат до саканата дестинација, дали не ги почитуваат соoбраќајните правила и знаци, дали запираат на сред улица за да се поздрават со познаници, дали во излив на нервоза излегуваат од автомобил на сред улица и се расправаат, дали паркираат пред куќите, зградите на тротоарите каде што нема ознака за дозволено паркирање… Дали, и надвор од границите е така како во нашата мила Македонија… Или сепак надвор изиграваме културни господа и француски примадони… Дали, дали, дали…

Пред некој ден случајно загледав една „дама“ стокмена, дотерана од глава до пети и си викам браво за девојкава, секоја чест… и опп само што ми поминаа тие пофални зборови низ главата дотичнава ДАМА, со големо „Д“ ја види мастиката од уста и ја плука на сред улица!!! Леле, леле мори мајко! Да „дамо“ си видела како се носат девојките во Париз ама културата си ја заборавила дома!

Се воведуваа и кампањи за селектирање на отпадоци и ништо и од тоа! „Е сега на толку обврски па и ѓубрето ќе го селектирам ,за тоа време ќе си пијам кафе и ќе бистрам политика со комшивката“…

 

Кој е виновен?

„Дамата“ што знае дека ако е во Париз дека ќе плати дебела казна (ама овде и се може па сите така прават нели), пешакот што оди по улиците каде што би требало да се движат автомобилите, или пак вината е на возачите со автомобилите кои што се паркираат по тротоарите?!

ЕЈ БИТНО ИМЕТО НЕ ГО ДАВАМЕ И НАВИКИТЕ ЌЕ СИ ГИ ЧУВАМЕ! КОЈА ЕВРОПА, КОЕ НАТО АБЕ ЗА НАС И МЈАНМАР Е МНОГУ!

Автор: Александра Трнковска

Извор: Трибуна

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

30 момчиња од Комити приведени во полициската станица во Кисела Вода

30-тина момчиња од навивачката група „Комити“ вечерва се приведени и однесени на распит во Полициската станица во Кисела Вода, дознава „Инфомакс“. Според нашите информации, момчињата...

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува...

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе! Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија....

Република Северна Македонија на лажговци

Нашата мила Македонија! Онаа која требаше да ја градиме, чуваме, негуваме, развиваме! Онаа Македонија во која се родивме, растевме, пораснавме, добивме синови и ќерки, внуци! Онаа...
- Advertisement -