fbpx
1 C
Skopje

„BlackBerry“ ќе се проширува на повеќе различни уреди

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Своевремено најголемиот производител на паметни телефони во светот, „BlackBerry“, последниве неколку години поминува скоро незабележано на сцената. Сепак, нивниот бренд се уште вреди кај купувачите и затоа тие почнаа да продаваат лиценци за него на други производители – на тој начин TCL и ги произведува „Blackberry“ смартфоните.

Новата стратегија на „BlackBerry“ е нивното лого да стои на многу различни производи, како таблети, паметни часовници и друг тип на паметни уреди кои се носат, медицински уреди, бела техника итн. Да, логото на „BlackBerry“ во иднина ќе го гледаме на многу производи, но тоа не значи дека секогаш ќе го добиете квалитетот кој го очекувате од тој бренд.

Сепак, идејата на „BlackBerry“ е малку подлабока од тоа. Имено, сите паметни уреди кои ќе го носат ова лого ќе мора да ги вклучуваат сервисите на „BlackBerry“, кои најчесто се насочени кон зголемување на приватноста на корисникот, како на пример „BlackBerry Secure“. Поточно, канадскиот гигант на овој начин планира да ги привлече корисниците во својот облак на сервиси, нешто слично како што прави „Microsoft“ во моментов.

Секако, ова не значи дека „BlackBerry“ уредите ќе бидат инстантен успех. За да поминат на пазарот кај широката публика на ваквите уреди ќе им треба многу повеќе од само безбедносни сервиси, кои реално на многу луѓе и не им се познати, а не им се ниту потребни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -