6.9 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Благоевград со нов градоначалник, приоритети бизнис климата и екологијата

Независен кандидат за градоначалник на Благоевград – Румен Томов, кој е поддржан на изборите во Бугарија од БСП, ги доби изборите во градот со 56, 61 % наспроти 40,98 % за досегашниот градоначалник Атанас Камбитов.

“Првото нешто што ќе го направам во општина Благоевград? Ние ќе направиме управувањето со граѓаните да се свртиме кон нив со побрзи административни процедури, со олеснување на пристапот до институциите и деловните активности. Има многу работа во различни насоки – еколошки проблеми, чистота на градот, деловното опкружување во градот“, изјави Томов пред известувачот на Бугарија ON AIR.

Новиот градоначалник на Благоевград смета дека е задолжително градоначалникот да привлече средства и фондови на ЕУ во рамките на националните програми. Румен Томов истакна дека ќе работи на обезбедување на повеќе работни места во градот, создавајќи подобри услови за инвеститорите во Благоевград.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.