19 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните на Иловица и Штука ќе најдат дека тие ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците овде. Вие...

Мисајловски: Ѓорче Петров одбира обнова на Македонија

Мирче Ацев е едно од населените места во Ѓорче Петров каде што победничката атмосфера се чувствува на неколку денови пред 15-ти јули. Заедно со...

Блиц: Макрон ненадејно ги повикал Вучиќ и Тачи на состанок

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска, по отворањето на Мировниот форум, ненадејно ги повика српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот претседател Хашим Тачи на состанок, неофицијално дознава белградскиот весник „Блиц“.

– Макрон сака повторно да се види со Вучиќ, а потоа заедно со Вучиќ и Тачи, изјави неименуван дипломатски извори за „Блиц“. Вучиќ и Тачи присуствуваат на Мировниот форум, а Вучиќ го напушти Панелот за мултилатерализам во рамките на Форумот за да разговара со францускиот претседател. Макрон синоќа оствари билатерална средба со Вучиќ која траеше повеќе од еден час.

Тачи, според соопштението, кратко му пренесол на Макрон дека Приштина сака мировен договор со Србија, кој би обезбедил взаемно признавање.

Макрон претходно во повеќе наврати ја истакна својата намера Франција подиректно да се вклучи во дијалогот Белград – Приштина, што е блокиран веќе подолго време.

Latest Posts

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните на Иловица и Штука ќе најдат дека тие ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците овде. Вие...

Мисајловски: Ѓорче Петров одбира обнова на Македонија

Мирче Ацев е едно од населените места во Ѓорче Петров каде што победничката атмосфера се чувствува на неколку денови пред 15-ти јули. Заедно со...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.