17 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Рано е да се препорача како мерка – Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...

Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19 – рано е да се препорача како мерка

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...

Бобан Стоименовски: Зошто заминав и дали би се вратил дома?

После 4 години работа во МТВ бев избркан и доведен до работ на егзистенцијата. Не сакајќи да станам партиски слуга, и несакајќи да се молам и потчинувам на неписмени и арогантни директори и шефови решив да си заминам од Македонија. И така без пари и без работа, но со морал и самопочит едно дожделиви и мрачно утре се најдов во Норич.
Во Англија живеам веќе 4 години. Како и секој почеток и мојот беше тежок. Но после си го асфалтирав својот пат и го пронајдов својот „дом.

Моментално работам како Фотограф за неколку дискотеки во Норич како волонтер во BBC voices и како Quality assurance technician во фирма за мобилни телефони. Животот во Англија е поквалитетен и поразличен од Македонија. Ако си вреден, добар и упорен работник, не ти треба партиска книжка за да се вработиш. Тука се е динамично и живото се одвива со забрзано темпо. Но секој си ја гледа својата работа и својот живот, и не се занимава со животот на другите!

Фото

Секој пат кога ќе седнам да пијам пиво ме фаќа носталгија по вкусот на нашето најдобро „Скопско„, ме фаќа носталгија и по вкусниата и домашна македонска храна. Овде има се, но го нема тоа искулирано денгубење со другарите и целодневните бош муабети. Ми фали кафе шемата во „Валиум„ која лежерно преминува во пиво шема. Секој ден ми недостигаат моите родители и мојот град, вели Бобан Стоименовски за „Поглед.мк“

Уште не е измислена социјална мрежа што може да те пренесе на празничната трпеза за време на Божиќ и Велигден, да го почувствуваш духот на Бадниковата и Велигденската ноќ. Носталгијата е присутна навечер пред спиење, и е најдобар другар сабајле со првото кафе.

Фото

Но колку и да тегнее каменот и ме влече кон дома, во овој момент не мислам да се вратам во Македонија. Таму се уште има политичари со искривени погледи кон реалноста и општеството. Кај нас сеуште те сметаат за човак на секои 4 години, кога има избори и им треба твојот глас. Се надевам дека еден ден државата ќе тргне по вистинскиот пат и дека ќе дојдат млади и политички образовани политичари, на кои што приоритет ќе им биде Македонија а не свое лично и фамилијарно богатење.

А до тогаш God save Macedonia!!!

P.S. I ❤ Macedonia

Бобан Стоименовски за Pogled.mk

Latest Posts

Рано е да се препорача како мерка – Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...

Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19 – рано е да се препорача како мерка

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...

АКТУЕЛНО

Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19 – рано е да се препорача како мерка

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...

Страшна вест од Кочани: Едно лице ја загуби битката со корона вирусот

Едно лице од Кочани, ја загуби битката со корона вирусот, потврдуваат за „Слободен Печат“ официјални избори од Општина Кочани односно градоначалникот Николчо Илијев. Веста ја...

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.