fbpx
-5.6 C
Skopje

Бочварски: Трет координативен состанок на општинскиот штаб за заштита и спасување – донесени заклучоци и решенија

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска го одржа третиот координативен состанок, каде што ги разменивме информациите и ги донесовме следните заклучоци и задолженија:
1️⃣. Општина Штип започнува со изградба на три пункта за дезинфекција на сите возила кои влегуваат во градот, со поставување на времен режим на сообраќај. Благодарност за покажаната општествена одговорност на градежните компании: Бау Инженеринг, Коле Транс и Пелагонија Инженеринг.
2️⃣. Започнуваме со доделување на 500 пакети на социјално загрозени семејства. Благодарност за покажаната општествена одговорност од страна на Витаминка, Југококта, Актива Инженеринг, ВИД и Бравиа.
3️⃣. Досега Општина Штип додели 10 илјади маски на институции и граѓани. Благодарност до текстилните фабрики и секако работниците кои се ставија во функција на заштита на граѓаните од Корона вирусот.
4️⃣. Досега во Штип имаме 14 позитивни случаи на заболени од Ковид-19. Денес во ЦЈЗ се тестираат 13 лица за кои очекуваме резултати.
5️⃣. Се задолжуваат мобилните тимови на Општина Штип и Црвен Крст да продолжат со давање на помош и поддршка на возрасни граѓани. Досега 60 граѓани ги искористиле овие услуги.
6️⃣. Се задолжува ТППЕ Штип со поддршка на ЈП и дополнителни тимови да продолжи со дезифекција на влезовите во сите станбени згради во градот. Досега се дезинфицирани станбените згради во Центар, Автокоманда, 8ми Ноември и дел од Сењак.
7️⃣. Под домашна изолација денеска во Штип има 128 граѓани. Штабот доби информација од СВР Штип дека досега има приведено 32 граѓани поради нарушување на полицискиот час.

Почитувани граѓани,

Апелирам за најсериозно почитување на сите насоки од институциите, затоа што здтавјето на граѓаните во овој момент зависи од сите нас. Институциите даваат максимум, но во овој момент е потребна силна граѓанска одговорност и поддршка❗

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -