fbpx
-9 C
Skopje

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и јазик”, е во интерес само на Бугарија и нивните московски ментори!
Всушност таа кампања таму е осмислена и од таму е нарачана

Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле! И двата народи бевме предмет на асимилаторски движења во минатото, од страна на истите балкански држави! Македонија е држава на сите нас, па должност на секој Албанец е да ја брани државноста на Македонија, како и на секој Македонец!

Османи може да се оспори како преговарач поради професијата (хирург, а не историчар или експерт по меѓународно право и односи), а не затоа што е Албанец! Јас исто им верувам на секој Албанец или било кој друг од Македонија, дека ќе стои рамо до рамо со Македонците и ќе се бори за слободата и интеграцијата на Македонија во ЕУ!!!

Стоите подалеку од оваа криминална банда, која не работи на заштита на македонски национални интереси, туку во интерес на московските интереси и секако личните лукративни потреби!

Проблемот со Бугарија е лесно решлив, доколку Бугарија излезе од сенката на нивниот газда од Москва и доколку Бугарија се помири со реалноста за постоење на Македонци и македонски јазик! Друг начин не постои!!!

Драги соседи Бугари, знам дека се плашите од тоа, но нема потреба, ние не сме опасност за Бугарија!!! Македонија и Македонецот не е негација за Бугарија и Бугаринот! Нашите две современи нации настанаа во релативно ист историски период, а Македонија како држава релативно покасно од Бугарија! Но тоа не не спречува заедно да соработуваме, не само во НАТО и ЕУ, туку и на регионална и билатерална основа!
И вие Бугарите откажете ги услугите на вакви апаши од Македонија, зашто на овој начин нема да постигнете ништо, само ќе ја зголемите омразата помеѓу Македонците и Бугарите и ќе ја отежните соработката помеѓу Македонија и Бугарија!

Ова ви го кажувам како пријател на Бугарија и човек кој 25 години работи на помирување помеѓу балканските народи, пред се помеѓу Македонците и Бугарите!

Вие си знаете!!!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -