fbpx
7 C
Skopje

Богојески до Спасовски: Ви избега „Никола диктаторот“, мора да има одговорност, некој мора да замине од функцијата

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Го слушав внимателно министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за театарската претстава во која беа вклучени токму институциите.

Гледавме како полицајците шетаат во зградата на Никола Груевски, па како половина час ѕвонат на врата, тоа сето е театарска претстава за деца. Суштината е каде е одговорноста во овој случај, вели тој и притоа додава:

Да, миинистре, ако станува збор за апсење на мене, на Геро, или на било кој друг обичен граѓанин, таа е процедурата, но за Вас Никола Груевски долги години беше „Никола диктаторот“, вели Петар Богојески од ВМРО-ДПМНЕ.

Како може тој да каже дека не можел да постапува. Негова задача е да знае, ако не тој, негови потчинети кои земаат плата за тоа. Има нешто што се вика морална одговорност. Во нормалните западни земји, не може ваков случај, ваков скандал на суспендирање на правото и правната држава, на злоупотреба на царински служби, да се дозволи тоа да помине со две три изјави и еден настап на телевизија.

Мора некој да понесе одговорност за овие шокантни случувања кои го шокираат и светот и мора некој да си оди од функцијата. А после тоа ќе дискутираме за писмата на Мијалков, дали се договорени или не, расположен сум да разговарам за тоа, но првенствено мораме да го расчистиме театарот во кој се вмешани државните институции за партиски цели.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...
- Advertisement -