fbpx
17 C
Skopje

Богојески: „Македонски концепт“ ќе биде клучен фактор за формирање на Владата

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Доколку ние добиеме, а ќе добиеме пратенички мандати и ќе бидеме клучен фактор за формирање на Владата, ние нема да прифатиме и нема да дадеме поддршка на ниту една партија се додека не се добие гаранција за носење на закони за демократизација на земјата, вели Петар Богојески од „Македонски концепт“ во гостувањето на ТВ-Стар.

Ако граѓаните ни дадат 3 пратеници примерно, на наредните избори ќе ни дадат 30. Зошто?! Затоа што сум сигурен дека ќе ни ја дадат довербата. Со тие 3 пратеници ќе промениме толку многу што и кога партиите имаа над 60 пратеници, не променија, колку што ние ќе смениме со само 3 пратеници. Ќе останеме верни на принципите кои ги прокламираме и нема да отстапиме ниту чекор зад грбот на граѓаните. Се ќе биде транспарентно пред очите на граѓаните, додава тој.

Во однос од каде е сигурен дека ќе добие доверба, тој вели дека оптимизмот доаѓа од самиот себе и од неговите луѓе.

– Ако не понудевме алтернатива, ќе речев извинете, но не знам која партија да поддржите. Ние викаме и ниту сакаме да бидеме трета опција. Ние сме прва опција, а друга опција е мафијата. Се таму друго што е на куп. Еве им понуда на граѓаните, еве им опција за која може да гласаат, а таа да не биде ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -