fbpx
7 C
Skopje

Бојко Борисов подготвен да поднесе оставка

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопштил дека е подготвен да поднесе оставка.

Според зборовите на премиерот, тој, за разлика од претседателот, не може да биде среќен додека гледа антивладини протести.

“Подготвен сум во секој момент да се повлечам. Веќе го правев тоа, и подготвен сум пак да го направам. Не сакам поради мене да дојде до ескалација. Јас не сум Радев да се радувам ако луѓето се тепаат на улици…Ќе продолжам да разговарам со своите коалициони партнери. Ќе им предложам опција која предвидува јас да се повлечам, а Владата да остане”, изјавил Борисов на прес-конференцијата на својата партија “ГЕРБ”.

Потсетуваме, во Бугарија веќе еден месец траат протести, на кои се бара оставка на Владата и главниот обвинител Иван Гешев. Според анкетите, рејтингот на премиерот е речиси два пати понизок од тој на претседателот.

Борисов во 2016-та поднесе оставка, откако кандидатката на “ГЕРБ”, Цецка Цачева изгубила на претседателските избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...
- Advertisement -