fbpx
-2 C
Skopje

БОЛНИЦА НА ВОДА СО 1000 ЛЕГЛА И 1200 ДОКТОРИ: Грижа и за граѓаните кои не се заболени од коронавирусот – Њујорк чекор напред во борбата

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Американскиот претседател Доналд Трамп испратил воен брод со 1000 легла, 1200 доктори и дванаесет оперативни сали во Њујорк со цел да се намали притисокот врз болниците и медицинскиот персонал во Њујорк.

Воениот брод „Комфорт“ беше на редовен ремонт кога пристигнала наредбата од Белата куќа тој итно да се оспособи за да би се пружила помош помош на оболените во Њујорк, каде што е епицентарот на епидемијата во САД.

Градоначалникот Бил де Бласио го поздрави пристигнувањето на бродот, кое беше закажано за 18 март.

„Фактот дека морнарицата е тука, дека војската е тука за да му помогне на Њујорк во време кога и треба на нашата земја е многу важно“, рече тој за Си-Ен-Ен додека бродот пловел кон Менхетен.

Трамп рече дека посетата на Воениот пристаниште во Норфолк не е неопходна, но одлучи да излезе од благодарност до воениот тим за ремонт и здравствени работници кои работеа за опремување на бродот „Комфорт“ и го завршија повеќе од една недела пред крајниот рок.

„Јас нема да се гушкам и да се ракувам со луѓето, но ќе испратам јасна порака на благодарност“, рече Трамп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...
- Advertisement -