fbpx
11 C
Skopje

Борец го победи Вардар и во Велес ги однесе првите три бода во новата сезона

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Под посебни услови и во согласност со сите здравствените протоколи и пред празни трибини започна новата сезона 2020/2021 во ПМФЛ. Пред стадионот на југоисточниот влез на јужната трибина од страна навивачите на Вардар беше поставен транспарент со кој се порача дека дека љубителите на фудбалот се против играњето на фудбал пред празни трибини, а верните Комити го бодреа Вардар со песна од пред
стадионот.

Поглед.мк го проследи првиот натпревар од 1-вото коло од новата сезона во ПМФЛ во кој шампионот Вардар го дочека Борец од Велес на Градски каде гостите славеа со 0:1. Уште во 2-рата минута гостите од Велес поведоа so 1:0 по лошата проценка на одбраната на Вардар кога Радовиќ се најде сам пред голот на Вардар и погоди. Раното водство на Борец како да го збуни Вардар кој не успеа да се консолидира, а гостите од Велес се разиграа и имаа неколку изгледни прилики преку Радовиќ и Прелчец, а во 46 мин. Радовиќ повторно се најде сам пред голот на Вардар но биеше крај голот. На полувремето Борец заслужено водеше со 1:0. Второто полувреме започна надежно за Вардар тие се заканија преку Најдовски од далечина и преку Мицевски од слободен удар но голманот на Борец беше на висина на задачата, но гостите од Велес брзо ја ставија играта под контрола и повторно имаа неколку прилики благодарение на несигурноста во одбраната на Вардар. Повторно Радовиќ беше нерешлива енигма за одбраната на Вардар и лесно излегуваше како победник по што биеше неколку пати кон голот на Вардар, но голманот Илиќ ги покажа своите квалитети и беше најзаслужен што Борец не го зголеми своето водство.

Пред крајот на мечот Мицевски во 93 минута биеше безопасно кон голот на Борецm и натпреварот заврши со резултат 0:1 за гостите од Велес. Борец заслужено си оди од Скопје со 3 бода, а Вардар останува да се надева дека по проблемите кои што ги имаше во пресрет на почетокот на оваа сезона ќе се консолидира и ќе атакува на шампионската титула и оваа година. Останатите натпревари од првото коло во фудбалската лига се играат утре со почеток во 17:30 часот и тоа во Струмица, Беласица го пречекува Силекс, а Поглед.мк ќе ја проследи скопската пресметка во Ѓорче Петров помеѓу Македонија Ѓорче Петров и Работнички, Пелистер ќе се соочи со Академија Пандев, Ренова ќе ја пречека Струга, а во Чаир, Шкупи ќе игра против Шкендија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...
- Advertisement -