fbpx
13.8 C
Skopje

Борисов: Ако можеше да се реши проблемот меѓу двете Кореи, зошто да не можеме да ги решиме нашите проблеми

АКТУЕЛНО

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска присуствува во Скопје на Брдо Бриони состанокот меѓу лидерите на земјите, посочи дека крајно време е да се покаже на ЕУ дека самите држави можат самостојни да ги решат отворените прашања, без да има мешање од страна на ЕУ.

Тој додаде дека сега постои историска шанса за земјите од Балканот да се придвижат кон ЕУ.

Денеска е решен проблемот меѓу двете Кореи, зошто ние да не можеме да ги решиме нашите балкански проблеми. Навистина се надевам дека лидерите ќе разберат што не очекува во Софија на Самитот. Крајно време е да и покажеме на ЕУ дека ние самите можеме да си ги решаваме нашите отворени прашања“, посочи Борисов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -