fbpx
22.8 C
Skopje

Борисов и Заев заеднички одадоа почит во Рим на Светите браќа Кирил и Методиј

АКТУЕЛНО

Премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев и нивните делегации одадоа почит на делото на Светите браќа Кирил и Методиј во црквата „Санта Марија Маџоре“ во Рим. Тука во 867 г. папата Адриан II ја осветува славјанската писменост и славјанските книги.

Бојко Борисов и Зоран Заев го истакнаа значењето на делото на Св. Кирил и Методиј, кој придонесоа за духовноста, просветата и обединувањето на словенските народи.

Бугарскиот премиер ја истакна улогата на Светите браќа во областа на дипломатијата во овој историски момент. Премиерот Зоран Заев изјави дека на денешниот празник, кој се одбележува заедно од двете делегации, се потврди вистинското пријателство меѓу Бугарија и Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -