fbpx
0 C
Skopje

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да организираат дури ни внатрешни избори, кажа денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов од Крџали, јави БГНЕС.

-Отсекогаш сум велел дека ги почитувам протестите на луѓето. Досега немало случај на демонстранти кои не биле сослушани и нивниот проблем не бил решен. Но, оние провокатори фрлаа петарди и флеш бомби кон полицијата, ја кршеа Софија и меѓу нив има платеници, не треба да се мешаат едни со други, рече Борисов.

Премиерот не сакаше да одговори на прашањето која мафија ја бара неговата оставка, како што сам кажа пред неколку дена.

-Ќе бидам среќен да ги искоментирам протестите доколку една вечер зборува лицето кое ќе биде нивен министер за социјални работи, друга вечер министер за финансии, а потоа со право да се споредува со нас. Ќе речеме – дојдете, владејте. Како ќе владеат, освен што знаат да бараат бесилка и ковчези, се запраша Борисов.

Според Борисов, Бугарија е единствената земја во која работи се и народот не чувствува дека е во пандемија.

Осврнувајќи се на настаните од 2 септември бугарскиот премиер кажа дека тој ден полицијата била нападната со бес.

-Разбирам дека сакате да не вклучите во полициско насилство, но овој пат полицијата беше нападната, рече премиерот за насилниот протест од 2 септември, пренесе БГНЕС.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -