fbpx
-3 C
Skopje

Борисов му „скокна“ на Ердоган

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

„Пред 13-ти и 14-ти век, Балканот имал своја историја, има наследници кои стигнале дури до Цариград. Дали е корисно, да го спомнуваме царот Симеон, каде отишол тој и кој каде се криел во неговото време“, тоа го изјави премиерот на Р. Бугарија, Бојко Борисов за време на заедничката прес-конференција со претседателот на Советот на министрите на БиХ, Денис Звиздиќ вчера во Сарајево.

Така Борисов му одговори на турскиот премиер Ердоган, кој порано оваа недела потсети на една препорака на поранешниот председател на БиХ, Алија Изетбеговиќ, кој еден ден пред својата смрт во 2003 година му порачал на Ердоган дека „Турците како наследници на освојувачот на Цариград и на целиот Балкан имаат обврска, имаат обврска да се грижат за земјите, што им биле оставени во наследство“.

„Тоа не е начинот за европско комуницирање со државите (изјавата на Ердоган, бел.ред). Токму затоа сите ние се бориме за сите кои не се дел од НАТО да влезат, како гарант за безбедност и стабилност. Токму затоа се зборува за заедничка европска одбрана и поради таа причина се трошат пари за истата таа заедничка одбрана“.

Борисов е првиот бугарски премиер кој ја посетил официјално БиХ и покрај фактот дека Бугарија прва ја признала независноста на оваа федерација во 1992 г.

Борисов подвлече дека Турција има интерес од добри односи со ЕУ, поради огромната трговска размена, што е помагана и од бугарска страна. Бугарскиот премиер изјави дека ваквите изјави нема да му помогнат на Балканот да тргне напред, а тоа ќе биде искористено од исламските екстремисти.

Од своја страна Звиздиќ истакна дека и покрај прекрасните меѓусебни односи со Турција, БиХ и припаѓа на Европа.

Борисов на свој ред подвлече дека не само БиХ, туку и Македонија, Србија и Црна Гора треба да станат дел од ЕУ и истакна дека ако се гледа во минатото, тој процес ќе се уништи, бидејќи секоја една од овие земји има отворени прашања кои треба да бидат решени пред влезот во ЕУ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -