14.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

Божиновски: Сега воопшто никој нема никаква доверба во судството

На телевизиската дискусија вечерва на Телевизија 24, политичкиот аналитичар и директор на ИПИС, Владимир Божиновски,во однос на случувањата последниов период во Македонија, особено за спорните случаи, истакна дека перцепцијата кај луѓето е дека воопшто сега никој нема никаква доверба во судството.

-Кај луѓето се приметува и во самите истражувања дека собранието ја изгуби довербата, судството одамна ја изгуби довербата кај луѓето, сега го допре „дуплото дно“, сега воопшто никој нема никаква доверба во судството, но и собранието коешто имаше некаква доверба од луѓето сега истата исчезнува, собранието е сега машина за гласање за оној којшто е на власт, вели Божиновски.

Тој истакна исто така дека никој не го спорел законот за ЈО дека треба да се донесе, спорни беа одредени одредби, но и фактот што мислењата на професорите експерти од правниот факултет не беа земени во предвид.

-Она што можеше да се направи за законот за ЈО и сите повикувавме на истото, е политичките партии да седнат и да се договорат, малку европско однесување во Македонија, не само во битноста на носењето на законот, туку особено за начинот на којшто тој закон требаше да се донесе, рече Божиновски.

Тој вели дека со последните случувања во собранието каде се виделе јасни притисоци и закани во однос на носењето на законот за ЈО во парламентот ја менува перцепцијата кај луѓето за се поголема недоверба во парламентот како институција.

Latest Posts

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

АКТУЕЛНО

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

Корона вирусот во Македонија присутен уште во декември – Жена од Велес која последен пат е видена пред Нова година, позитивна на Ковид-19

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“, пренесува Алсат. Извори на...

Познато од каде заболел новинарот кој ги стави во самоизолација Мицкоски и Заев

Во семејството на новинарот кој е позитивен на коронавирусот има член кај кој е потврден вирусот. Новинарот имал контакт со тој член од блиската...

Од Канал 5 со став околу нивниот заболен новинар: Ниту тој сакал да заболи, а најмалку да заболи трети лица

Канал 5 ТВ, како одговорна компанија, ја известува јавноста во врска со нашиот колега, гл. и одг. уредник на нашата компанија, Гоце Михајлоски. Свесни сме...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.