fbpx
14.8 C
Skopje

Бранко Героски: Како може да се гласа за 5 секунди?

АКТУЕЛНО

„…Математиката не е погрешна. Еве, на примерот кај светските рекордери во Центар Жупа: 30 минути е 1.800 секунди; поделено со 331 гласач, тоа е 5,4 секунди по гласач!

Не ми е јасно, како е можно да се гласа за 5,4 секунди? Влегуваш, даваш лична карта, те бараат во избирачки список, спреј на прстот, гласаш зад параванот, го уфрлаш ливчето во кутија – сето тоа за 5, 10 или 20 секунди.

Може некој да ми демонстрира?“ – пишува Бранко Героски во „Слободен печат“.

Тој вели дека сега, откако референдумот заврши, познат е резултатот кој е анализиран и искоментиран, можеби е „време да се отворат некои дилеми во врска со гласањето, кое, судејќи според отсуството на инциденти и приговори, поминало во најдобар можен ред.

Дали било баш така?- прашува Героски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -