fbpx
0 C
Skopje

„Брат брата не рани, тешко кој го нема.“ Секој кој има брат или сестра, знае колку вистина и мудрост има во овие зборови.

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Прочитајте ја оваа убава приказна за моќта на братската љубов и спомнете си дека ако имате брат или сестра, вие сте неверојатни среќници.

Чувајте ја оваа љубов и не дозволувајте таа да се сруши поради имот, семејни спорови или ситни сметки.

Двајца браќа работеле заедно во семејната фарма. Едниот бил женет и имал многу деца. Другиот бил сам. На крајот на денот двајцата браќа сè си делеле подеднакво – профитот и плодовите на заедничкиот труд.

Еден ден осамениот брат си помислил:
– Не е фер да делиме сè подеднакво. Јас сум сам и немам потреба од којзнае што.

Затоа почнал секоја вечер да зема по една вреќа брашно од својот куп, и тајно во нивaта меѓу нивните домови, да ја фрла на братовиот куп.

Во истото време семејниот брат си мислел: „Не е фер да делиме сè подеднакво. На крајот на краиштата јас имам семејство, имам жена и деца кои ќе ме гледаат на старост.“

Затоа и тој секоја ноќ земал по една вреќа жито од кај него и ја фрлал на братовиот куп.

Секоја година двајцата браќа многу се чуделе зошто нивните резерви од жито не се намалуваат. И тогаш, една темна ноќ, двајцата браќа се сретнале еден со друг. И така разбрале што правеле толку време. Ги пуштиле вреќите и силно се прегрнале…

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -