fbpx
1 C
Skopje

Британски институт: Војната меѓу САД и Северна Кореја е реална можност

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Војната меѓу САД и Северна Кореја сега е реална и многу опасна опција, се наведува во извештајот подготвен од Кралскиот институт за безбедност на Велика Британија (РУСИ). 

Според таа анализа, објавена од весникот „Индипендент“, војната нема да биде “хируршки прецизна”, туку “крвава и долга”.

– Војната меѓу Северна Кореја и САД веројатно ќе резултира со убивање и ранување на стотици илјади луѓе. Тоа би значело голема инвазија на Северна Кореја, како и застрашувачки ефект врз целиот регион, пишува во извештајот на британскиот институт.

РУСИ додава дека „во случај на напад на било која од двете земји, целиот свет би имал максимално неколку часа да одлучи како ќе одговори на таа кризна ситуација“.

Директорот на Институтот, Малколм Чалмерс изјави дека војната би можела да ја започне било која страна, но „многу веројатно е дека Доналд Трамп би можел да одлучи да го реши проблемот порано, а не подоцна“.

Британскиот институт во извештајот изложил неколку начини за почеток на војната.

– Доколку Северна Кореја поверува дека САД ќе извршат „превентивен напад“, Ким Џонг-ун би можел да нереди напад, смета Чалмерс.

Како што пишува „Индипендент“, Вашингтон може да биде испровоциран да нападне доколку севернокорејски ракети паднат во близина на Калифорнија или Гуам, американски територии во Тихиот Океан.

Војната со зборови на реалција Вашингтон-Пјонгјанг, која трае повеќе месеци, постепено го турка светот кон судири. Наместо да ги смируваат тензиите, лидерите на двете земји уште повеќе ги потпалуваат.

– Почетокот на војната веројатно би бил означен со претходен воздушен напад од страна на САД, како и кибер офанзива, смета Чалмерс.

Ова сценарио потоа ќе предизвика акции на одмазда од Пјонгјанг, а прва мета ќе биде Јужна Кореја, како и американските бази во регионот. Никој не може да гарантира дека Ким Џонг-ун нема да вклучи нуклеарна опција. Доколку тоа се случи ќе бидеме сведоци на Трета светска војна, а американската војска ќе тргне со цела сила во инвазија, пишува во документот, кој ја заборава важната ставка, а тоа се реакциите од Русија и Кина.

Војната меѓу Вашингтон и Пјонгјанг би ја уништила светската економија. Јужна Кореја како 11-та економија во светот ќе претрпи катастрофални последици.

– Брзиот напредок на севернокорејскиот развој на ракетната и нуклеарната програма значи дека времето не работи за дипломатијата, пишува директорот на РУСИ, додавајќи дека би можело да дојде до голем раздор во односите меѓу Сеул и Вашингтон доколку Трамп одлучи да ја нападне Северна Кореја. Имено, официјален Сеул е против таквата варијанта и бара наоѓање дипломатско решение.

Во извештајот се заклучува дека „доколку САД извршат напад без дозвола од Јужна Кореја тоа ќе значи крај на нивниот сојуз, бидејќи Јужнокорејците ќе сфатат дека Трамп е подготвен да го жртвува Сеул“.

Предупредувањето на британскиот институт доаѓа во момент на најголеми тензии меѓу САД и Северна Кореја, откако севернокорејскиот министер за надворешни работи ги обвини САД за објавување војна.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -