fbpx
13 C
Skopje

Британските лабуристи најавуваат блокада на Брегзит ако нема договор со ЕУ

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...
– Министерот за финансии во „Владата во сенка“ на британската опозициска Лабуристичка партија, Џон Мекдонел најави дека Парламентот во Вестминстер ќе го блокира процесот за Бгрезит, доколку конзервативната Влада на премиерката Тереза Меј не постигне договор со Брисел за излез на Велика Британија од ЕУ.
Преговорите за Брегзит меѓу Лпндон и Брисел во моментов се во застој поради несогласувањата околу висината на средствата што треба да ги плати Велика Британија за „разводот со ЕУ“, како и околу идните односи меѓу земјата и Унијата.
Повеќе претставници на британската Влада и на владејачката Конзерватива партија претходно најавија дека Велика Британија би можела да ја напушти ЕУ и без да биде постигнат договор со Брисел.
Со владиниот план за Брегзит, Владата вети дека договорот за Брегзит ќе го достави на усвојување во Парламентот, но сепак пратениците не можат да ја блокираат еветуалната одлука на Кабинетот за излез од ЕУ без договор.
Мекдонел, кој е еден од најблиските соработници на лидерот на лабуристите Џереми Корбин, меѓутоа тврди дека лабуристите имаат доволна поддршка во Парламентот за да ја блокираат идејата за Брегзит без договор.
– Не мислам дека (Брегзит без договор) е реално можен. Тоа нема да се случи. Не мислам дека има доволно мнозиство за напуштање (на ЕУ) беа договор, изјави Мекдонел за Би-Би-Си.
Тој тврди дека лабуристите имаат доволно мнозинство во Парламентот за донесување закон, кој би ја оневозможил Владата да донесе одлука за Брегзит без да биде постигнат договор со ЕУ за тоа.
Од друга страна и британскиот министер за транспорт Крис Грејлин во изјава за Би-Би-Си нагласи дека не очекува Велика Британија да ја напушти ЕУ без да биде постигнат договор со Брисел.
Извор: Сител

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...
- Advertisement -