fbpx
-3 C
Skopje

Брнс: Корупцијата е вирус во оперативниот систем, политичките партии треба да осигураат дека моделираат правилно однесување

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Амбасадорката на САД во земјава Кејт Мари Брнс , во интервју за порталот на албански „Telegrafi“, во однос на корупцијата во земјава по објавениот извештај на Транспаренси Интернешнл, посочи дека коруптивното однесување се толерира од страна на Владата и општата популација, кое само ја нарушува вербата на луѓето во демократијата, ги намалува иновациите и креативноста, го попречува економскиот раст и напредокот и го негира достоинството на луѓето во земјава.

„Да бидеме искрени – извештаите за точно овој вид на однесување се слушаат низ целата земја. Ова однесување и неговата толеранција од страна на владата и општата популација истовремено ја нарушува вербата на луѓето во демократијата, ги намалуваат иновациите и креативноста, го попречуваат економскиот раст, го попречуваат напредокот и на крајот им го негираат достоинството на луѓето. Тоа однесување исто така создава пукнатини кои надворешните и внатрешните малигни влијанија ги користат како влезни точки, за да шират раздор и очај. Реформите и политиките се софтвер, корупцијата е вирус во оперативниот систем. Борбата против корупцијата не е само прашање на добро управување, туку и на основна самоодбрана“, посочува Брнс во интервјуто.

Амбасадорката вели дека на тема со корупцијата сè започнува со отчетност. Таа додава дека Владата – од највисок официјален службеник, до локални бирократи, мора да се стреми кон највисоките етички стандарди.

„Политичките партии треба да осигурат дека моделираат правилно однесување и не се само ,подобри од следниот најлош човек’“, посочува Брнс.

Тие, смета амбасадорката, треба да работат на борба против тоа однесување од врвот до дното, во рамките на нивните партии и местата каде што се избрани и да му дозволат на судството да ги суди случаите без политичко мешање.

„Борбата против корупцијата не е крајна цел само по себе. Таа е предуслов за постигнување на целите. Корупција – без разлика дали станува збор за висок функционер кој бара поврат, до локален службеник кој бара мито за да обезбеди суштинска услуга, службеник кој треба да го спроведува законот, а кој удира возач за пари за измислена повреда, наградувајќи близок пријател на високо платена владината позиција, дури до најситното очекување за мала исплата за да влезете во вистинското училиште или болница – е рак што ги јаде темелите на општеството“, посочува амбасадорката на САД во интервјуто.

Целосното интервју можете да гоо прочитате на англиски на официјалната страница на амбасадата на САД во Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -