7 C
Skopje

Бројот на новозаразени од коронавирус зголемен на 5,132 објави Институтот за инфективни болести од Германија

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија е зголемен во последните 24 часа за 5.132, објави Институтот за инфективни болести .

Од последниот пресек, како што пренесува „Ројтерс утрово“, 40 лица починале како резултат на зараза со коронавирус.

Вкупно 33.585 лица се заразени од почетокот на пандемијата во Германија, а 9.677 луѓе

Продолжува високата бројка на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, која во овој месец во контнитет е од 18 до 20 отсто од тестираните сомнителни случаи.

Во изминатото деноноќие од направените 943 тестови, новиот коронавирус е дијагностициран кај 168. Во исто време починале четири додека оздравеле 94 лица.

Со последните дијагностицираните вкупниот број изнесува 15.399 заразени, битката со опаснот вирус ја добиле 9.500, а починале 420 пацинети.

– Расте бројот и на заболените на кои им е потребно болничко лекување. Во моментот 246 се хоспитализирани во двете ковид болници. Поради постојаниот раст подготвени се уште четири болници, а во случај на потреба во уште неколку регионални болници ќе бидат отвоени ковид центри, информираше Министертвото за здравство и социјална заштита.

Поради влошената епидемиолошка состојба, вчера премиерот Еди Рама најави задолжително носење заштитна маска и на отворено од 15 октомври.

Познати лекари од оваа област и понатаму сметаат дека се прават мал број тестови. Според нив дневно треба да се прават од 2.000 до 2.500 тестови за да се отслика реалната епидемиолошка состојба со Ковид-19

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -