14.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

Буџетарите треба да бидат солидарни, а ф’стаците изедени

Додека го пишувам овој текст некој што се „изучил“ преку нет како се лечи Ковид-19 се предозира со „Сумамед“ од залихите што визионерски си ги купил после првиот линк на Facebook, каде што прочитал дека лекот помага против оваа чума што не снајде голи и боси.

Предлогот на Заев за кратење на платите во јавниот сектор претставен помпезно како да е веќе донесена одлука на Владата, предизвика бура од реакции. Најпогодените секако се тие, кои се и најжолчни во својот гнев, којшто меѓу другото е оправдан.

Јавна тајна е дека јавниот сектор е посакуван и можам смело да речам намерно „пумпан“ таргет за тенки политички сметки. Сите знаеме за што гласаат граѓаните на Македонија во својот најголем процент- за вработување на државно, не кажувам ништо ново, новото во случајот е што по предлогот на лидерот на СДСМ и поранешен премиер „резервоарот“ на тројната без малку 20 годишна коалиција (СДСМ-ДПМНЕ-ДУИ) се најде на магарешката клупа.

„Ајде да видат како се живее со минималец, ние со години живееме така“, „Каде ви е солидарноста, цицате од државната цицка и живеете како бубрези во лој“ и слично се само дел од коментарите на оние кои не успеале да се вработат на државно и сега со некаква животинска страст се радуваат на фактот дека некој се осмелил да им покаже на буџетарите дека курот крај нема, ама и тие можат да го лапнат небањат.

Јас не би се осудил да ги генерализирам луѓето вработени под буџет. Некои од нив навистина вредно си ја работат работата, други едвај успеваат да отепаат време од една до друга кафе пауза, а пак трети не ни се појавуваат на работа, ама на крајот од месецот платата им се „смешка“ на сметка. Секој со својата судбина.

Проблемот се крие на сосема друго место, а имено во желбата на истите тие кои сега се на мета и на оние кои ги „нишанат“ да се побунат за реалноста што ги заобиколува.

Македонија не е сиромашна земја. Ниту една сиромашна земја не може да си дозволи толкав број на министри без ресор втерани во Влада за мир во коалиционата куќа. Ниту една сиромашна земја не може да си дозволи пратеници, кои наместо машки да се истепаат еден меѓу друг, лежат распослани по тоа пратеничките клупи и слатко спијат бидејќи претходно си сработиле и му се допаднале на лидерот па се нашле на листа. Ниту една сиромашна земја не може да си дозволи тендери за луксузни вина, пива, бадеми, ф’стаци, цвеќиња и лубриканти што тежат стотици илјади евра. Ниту една сиромашна земја не може да си дозволи да лупа милиони евра за стипендии, иновации и разноразни други куровмиленче проектчиња само затоа што се поврзани со децата, снаите, баџанаците или кумашинките на батките и дадињата што се на власт. Едноставно не може.

Автор: Атанас Величков – прочитајте на Трибуна ТУКА

Latest Posts

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

АКТУЕЛНО

Дали студентски организации се користат за политичка пропаганда?

После скандалозно видео каде млади користат студентска организација за пропагирање радикални левичарски идеи (Погрешно индоктринирана младина), се појавија и напади врз спортисти, политички партии...

Професор минува по 8 километри секој ден, да им достави бесплатени оброци на своите ученици во карантин

Британецот Зејн Пауелс, наставник во основно училиште во градот Гримсби, дојде до уникатно решение, за неговите ученици и натаму да можат да добијат бесплатни...

Жената од Велес што пoчинaлa во јануари е позитивна на корона вирус, Венко Филипче се обиде да го објасни тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира...

Корона вирусот во Македонија присутен уште во декември – Жена од Велес која последен пат е видена пред Нова година, позитивна на Ковид-19

Една од двете жртви на семејството Маноилови, кои беа пронајдени мртви во нивниот стан во Велес, е позитивна на вирусот „КоВид-19“, пренесува Алсат. Извори на...

Познато од каде заболел новинарот кој ги стави во самоизолација Мицкоски и Заев

Во семејството на новинарот кој е позитивен на коронавирусот има член кај кој е потврден вирусот. Новинарот имал контакт со тој член од блиската...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.