fbpx
4 C
Skopje

Буфон го избра најтешкиот противник: Меси е неверојатен, но друг играч беше од друга планета…

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Џанлуиџи Буфон во ексклузивното интервју за „Тики Така“ откри дека има донесено конечна одлука околу тоа дали ќе ја продолжи кариерата по крајот на актуелната сезона, а покрај тоа што посочи дека истата ќе ја соопшти кога ќе мисли дека е правилно време за тоа, еден негов одговор од ова интервју привлече посебно внимание поради зборовите кои ги употреби за двајца неверојатни играчи.

Запрашан за тоа кој е најтешкиот противник со кој некогаш се соочил во фудбалот, легендарниот голман на Јувентус без многу размислување одговара дека тоа е неповторливиот бразилски „Ил Феномено“ Роналдо, напаѓач кој според него бил играч од друг свет и од друга планета.

Буфон во својата долга и неверојатна кариера за противници ги имаше и Лионел Меси и Кристијано Роналдо, но според него, ниту двајцата немаат технички квалитети како што имаше Роналдо.

– Најтежок противник? Роналдо „Ил Феномено“, тоа беше нешто неверојатно. Во таа ера на фудбалски гиганти беше многу тешко да видите некој со таква сила, со такво знаење, со таква брзина и со ткава техника. Мислам дека Меси сега има неверојатни и слични квалитети како него, но ја нема таа сила како Роналдо. Во тоа време се чинеше дека Роналдо е вонземјанин кој игра против луѓе, – потенцира Буфон.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -