fbpx
-1 C
Skopje

Бугарија е на трето место во Европа по најдолга работна недела

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Просечното продолжување на работниот ден во повеќето европски држави, вклучително и Бугарија, е 8 часа. Само во 7 држави тој е по различен – Во Италија, Франција, Данска, Турција и Белгија тој е по 7 часа, а во Норвешка и Швајцарија е по долг – 9 часа.

Сите останати европски држави имаат по 8 часа стандарден работен ден, додека средното продолжување за Европа е околу 7,9 часа.

Прашањето, сепак, е колку реално е вистинскиот просечен работен ден во различни земји?

Иако се на просечно ниво на стандардизирано работно време, Бугарите се рангираат на трето место по часови неделно за последниот квартал од 2016 година, според Еуростат, цитиран од Инфограф.

Просечно во Бугарија работната недела продолжува по 40 часа и 48 мин., во кои луѓето работат на нивната главна работа.

Со овој индикатор, Бугарија е замината само од соседна Турција (46h и 48min) и Грција (42h и 18min).

Најмалку работеле во Холандија (30 и 18 минути), Данска (32 и 54 минути) и Норвешка (33 часа и 18 минути). Просечното неделно работно време за Европа е 38 часа и 1 минута. Причината за овие показатели на Бугарија дека Бугарија е земја со најнизок процент на работници со скратено работно време во ЕУ. Така, кога бројот на часови е поделен со оној на работните лица, тие се повисоки од просекот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -