23 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа-строгиот протокол и неговата имплементација се наша должност и одговорност

Министерот за здравство Венко Филипче во денешното видео обраќање истакна дека во изминатите четири месеци тој и неговите колеги во Комисијата за заразни болести...

КОЛЕВ: ЗАЕВ, МИЦКОСКИ И АХМЕТИ ДА СЕ ОТКАЖАТ ОД ПРАТЕНИЧКИТЕ ИЛИ ПРЕМИЕРСКИТЕ ПЛАТИ И БЕНЕФИЦИИ

Граѓанско Демократската Унија (ГДУ) ги повикува кандидатите на СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ да го следат примерот на нашите кандидати и доброволно да...

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните на Иловица и Штука ќе најдат дека тие ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците овде. Вие...

Следната недела ќе се гласа доверба на бугарската влада

Бугарската Влада се соочува со гласање за доверба следната недела, откако илјадници луѓе во изминатите два месеца останаа без вода, што предизвика протести во јавноста.

Предлогот, кој денеска го поднесе главната опозициска партија на социјалистите, доаѓа десет дена откако обвинителството го обвини министерот за животна средина Нено Димов дека намерно лошо управувал со кризата поврзана со водата во западниот дел на Бугарија, која започна кон крајот на ноември и се очекува да биде решена. Тој во меѓувреме поднесе оставка.

Ова е четврти обид на Социјалистичката партија (БСП) во последните 12 месеци да ја собори владејачката коелиција на премиерот Бојко Борисов, кој веројатно како и претходниот нема да успее, бидејќи Владата на десниот центар има мало мнозинство во Парламентот.

– Апелирам на сите кои сакаат промени… да се обединиме бидејќи постојат теми поважни од нас, како што се чист воздух, чиста вода, чиста храна“.

Социјалистите, кои имаат 79 места во 240-члениот Парламент, тврдат дека обезбедиле поддршка од малцинската етничка турска партија Движење за права и слободи, но тоа нема да биде доволно.

Обвинителите наведуваат дека Димов се соочува со казна од осум години доколку биде осуден.

Latest Posts

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа-строгиот протокол и неговата имплементација се наша должност и одговорност

Министерот за здравство Венко Филипче во денешното видео обраќање истакна дека во изминатите четири месеци тој и неговите колеги во Комисијата за заразни болести...

КОЛЕВ: ЗАЕВ, МИЦКОСКИ И АХМЕТИ ДА СЕ ОТКАЖАТ ОД ПРАТЕНИЧКИТЕ ИЛИ ПРЕМИЕРСКИТЕ ПЛАТИ И БЕНЕФИЦИИ

Граѓанско Демократската Унија (ГДУ) ги повикува кандидатите на СДСМ, ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ да го следат примерот на нашите кандидати и доброволно да...

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните на Иловица и Штука ќе најдат дека тие ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците овде. Вие...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.