30 C
Skopje

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија во Европската Унија и започнувањето на преговори за членство. Според него, Договорот за добрососедство не треба да се фокусира и фиксира само на историските теми, туку да се реализира и во делот кој предвидува унапредување на меѓусебните односи, изградба на инфраструктура и поврзување, како и културна размена.

„Соседна Македонија неодамна влезе во НАТО и земјата еден ден ќе се приклучи на ЕУ, што целосно ќе ја промени регионалната слика и ќе отвори нов хоризонт на приближување меѓу Софија и Скопје. Но, ние сме подготвени тоа лесно да го потрошиме и уште еднаш да ја изгубиме нашата шанса да им се доближиме на луѓето од Повардарието. По потпишувањето во 2017 година на Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Софија и Скопје, можеме „мирно“ да кажеме дека пропуштивме многу шанси за приближување. Ах, Бугарија може, како и Грција, да влезе во Северна Македонија со план за големи економски инвестиции. Можевме да го чуваме воздушниот простор, а не грчкото воено воздухопловство. Па кој победи? Дали Бугарија треба да ја сопне соседна Македонија на патот кон ЕУ? Се разбира не. Но, некој има интерес да се случи ова. Неодамна, во бугарските медиуми, кога луѓето зборуваат за Македонија, тие пишуваат за „албанската закана“. Меѓутоа, кога аналитичарите и политичарите зборуваат за таков ризик, тие не успеваат да посочат дека локалните Албанци направија се што е можно за земјата да влезе во НАТО, а нивната највлијателна партија ДУИ, со Али Ахмети, постави јасен услов за време на преговорите за новата влада. Договорите со Бугарија и Грција. Значи, всушност, тие направија избор која од двете формации СДСМ на Заев или ДПМНЕ на Христијан Мицкоски да и ја дадат својата поддршка. Резултатот е јасен. Толку од албанската закана во Македонија и ризикот од нови конфликти во регионот“, вели Крастев.
Според Крастев блокада на Македонија во Брисел по бугарска „нарачка“ ќе значи победа единствено за интересите на Москва, а регионално и на Белград.

„Во 2015 година, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, за време на сослушувањето во руската Дума, рече дека „се изразуваат идеи за поделба на Македонија меѓу Албанија и Бугарија“. Руската политика покажа дека може да создаде тензија, бидејќи според истата логика може да се каже дека Србија и Грција сакаат да ја поделат соседна Македонија, но тоа не се случи, бидејќи тие се исто така стари партнери на Балканот … Но, да се вратиме на нашите. вашата врска Дали треба да ја направиме историјата проблематичен аргумент?“ прашува Крастев.

Во меѓувреме во Македонија опозициската ВМРО ДПМНЕ протестира за Гоце Делчев

Од сѐ срце огромна благодарност до сиот народ што излезе вечерва, но и до оние коишто останаа во домовите, а со срцата и мислите се со нас. Нѐ има сѐ повеќе и ќе бидеме сѐ посилни, вечерва за Делчев. А Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет. Тој е Македонија и столбот на постоење како народ, вели Мицкоски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...

Мицкоски протестираше за Гоце Делчев и објави видео од внуката на Гоце (Видео)

Мафијата не е посилна од вистината. Изборот е СДСМ или вистината. Или Македонија, или мафија. Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е...
- Advertisement -