fbpx
0 C
Skopje

Бугарскиот синдикат: За 5 години, очекуваме 1000 евра просечна плата во Бугарија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Просечна плата од илјада евра во 2022 година е остварлива големина. Ова значи раст од 4 процентни поени на бруто-производ (во моментов 3,9%), раст на продуктивноста секоја година и раст на платите. Ова треба да биде ставено на масата како остварлива цел. Ова го изјави претседателот на најголемиот бугарски синдикат (КНСБ), Пламен Димитров, по повод создавањето на Европскиот социјален столб за социјални права. Според Димитров, ова ќе има позитивно влијание врз платите во Бугарија, како и врз квалитетот на образованието. Во петок треба да потпише проглас за создавање на таков столб од страна на шефовите на земјите-членки. Според планот, ќе се зголеми бројот на работните места, а условите за работа и социјална заштита ќе се подобрат. Според податоците на бугарскиот завод за статистика, просечната бруто месечна плата за јули годинава е 1.039 лева, за август – 1.008 лева, а во септември – 1.064 лева.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -