17 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Бугарското Собрание со декларација за Македонија пред доделувањето на датумот

Бугарското Собрание изгласа декларација со која Бугарија и дава целосна поддршка на интеграцијата на Македонија во ЕУ, се наведува во Предлог-декларацијата на бугарското Народно собрание посветена на проширувањето на ЕУ и на Процесот на стабилизација и асоцијација на Република Македонија и Албанија.

Скопје се повикува да го спроведува ефикасно, без одлагање и со добра волја договорот за добрососедство и се посочува дека Бугарија „се залага за прифаќање на историската вистина за заедничка историја што ја споделуваат двете држави и народи“.

Се повикува заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања да дојдат навремено до решенијата кои потоа би се имплементирале во училишните програми и материјали.

Постои и предлог-декларација за Албанија од која се бара гарантирање на правата на бугарското малцинство во Голо брдо, Гора, Преспа, Корча, Елбасан и Кукс.

Врз таа основа и во вакви услови 44. Народно собрание на Република Бугарија го поддржува започнувањето на претпристапните преговори на ЕУ со Република Македонија и Република Албанија, се потенцира во Предлог-декларацијата.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Страшна вест од Кочани: Едно лице ја загуби битката со корона вирусот

Едно лице од Кочани, ја загуби битката со корона вирусот, потврдуваат за „Слободен Печат“ официјални избори од Општина Кочани односно градоначалникот Николчо Илијев. Веста ја...

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.