fbpx
4 C
Skopje

Бујар Османи: Не донесовме одлука за формирање на влада

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Вечерва Македонија нема да добие Влада. Истече рокот, а без ДУИ потребното мнозинство за формирање на влада неможе да се состави.

„Имаше целосна конструктивна дебата, му дадовме поддршка на Ахмети да донесе сам одлука, но тој остави сите да го кажат својот став, своите аргументи и да се донесе одлука на претседателството. Не можевме да се одлучиме за ниту една од опциите.

Во целиот овој период, на сите консултации ја имавме предвид стабилноста на државата, со цел продолжување на патот кон Евроатланските интеграции, а поради деликатноста на ситуацијата, ни требаат дополнителни аргументи за да може да се одлучиме за една од опциите. Од утрешниот ден повторно продолжуваме да разговараме со партиите од македонскиот блок, исто како што го правевме тоа досега“, рече Османи.

Ова значи дека мандатарот Никола Груевски кој имаше рок до недела на полноќ да поднесе предлог за состав на влада, ќе мора да го врати мандатот кај претседателот Ѓорге Иванов, а тој да го даде на тој што има мнозинство во Собранието.

Во текот на ноќта се очекува реакција и од седиштето на партијата ВМРО-ДПМНЕ каде во тек е состанокот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -