20 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Бујар Османи во интервју кажа со кого ќе коалицираат по изборите: Ние ќе бидеме гарант за Преспанскиот договор и договорот со Бугарија

ДУИ ќе се трка сама и ги повика другите албански партии да се обединат со цел да го обединат албанскиот глас.

Ова во ексклузивно интервју за „Газета Експрес“, го изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, запрашан дали ДУИ ќе оди сама на избори или ќе формира коалиција со која било друга албанска политичка партија.

Што се однесува до коалициите со македонските партии по изборите, Османи рече дека ДУИ ќе се придржува кон принципот „Победник со победник“, што подразбира дека ДУИ ќе формира коалиција со македонската партија која ќе победи, без оглед дали станува збор за ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, потенцирајќи дека ДУИ никогаш нема да дозволи да се поништи Договорот од Преспа, Законот за употреба на јазиците или Договорот за добрососедство со Бугарија.

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.