10.9 C
Skopje

Избор

Вучиќ: Србија нема повеќе да биде „вреќа за удирање“

Ние имаме добри односи со Македонија, со македонскиот народ и немам ништо против политиката на Македонија, изјави синоќа претседателот на Србија, Александар Вучиќ за...

Димитров разговарал со Могерини: Не треба да се плашиме да разговараме за минатото, но не смееме да се дефокусираме од иднината

По разговорите со Виолета Булц, еврокомесар за мобилност и транспорт и МНР на Романија Теодор Малескану, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров се сретна...

Социјалдемократијата во Македонија е труп што гние пред нашите очи

Партијата на Зоран Заев, de iure регистрирана како СДСМ, de facto не постои. Таа е изедена и расточена одвнатре и нејзе реално ја претставуваат...

Експлозијата во Северна Кореја 8 пати помоќна од таа во Хирошима во 1945 година

Магнитудата на потресот од најновиот нуклеарен тест во Северна Кореја е околу 5,8 степени по Рихтеровата скала, а експлозијата била речиси осумпати помоќна од...

Таравари ќе се кандидира за градоначалник на Гостивар

Актуелниот министер за здравство, Арбен Таравари ќе биде кандидат за градоначалник на Алијансата на Албанците за Гостивар, објави СДК. Откако не успеале преговорите за заднички настап...

Заев: Новата политичка клима ја враќа надежта на граѓаните и економската перспектива во Македонија

Новата Владата ги заврши првите три месеци од своето работење. Веќе започнавме со економските мерки. До Собранието ги поднесовме законите за минимална плата, за...

Средба Заев – Коѕијас: Затворање на прашањата низ меѓусебно разбирање за интерсите на двете држави и на народите во нив

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска се сретна со министерот за надворешни работи...

Интересна сторија: Барса можела да го купи Дембеле за 1,5 милиони евра!

Медимите од Шпанија пренесуваат интересна сторија поврзана со Барселона и Осман Дембеле, „Каталонците“ можеле да го купат играчот за 100 пати пома сума од...

12 СОВЕТИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ ОД БАБА ВАНЃА

Пророчицата Ванѓа зад себе остави многу мудри совети, што се пренесуваат низ генерациите. Споделуваме неколку од нив, посветени на доброто здравје и правилната исхрана.   1. Светот започна со...