27 C
Skopje

Краток спој

Државен службеник на суд (ВИЦ)

Државен службеник оди на суд поради афера. Жена му загрижена го прашува: – Леле мажу, а ако те осудат и да треба да лежиш? – Јас...

Смејте се сега, оти утре кога и последниот кадарен лекар фати магла од овде ќе виете ко кучиња

Што арно ни се погоди фоткава со анамнеза „кашла како куче“… ем сеир да си фатиме, ем да ги позаебаваме малце лекарите оти малце...

Да девојко, да жено, ти си љубовта

Што е љубовта? Дали е светлината која ја гледаш во очите на твојот љубен и насмевката која ти зуе во ушите  како најубавата музика...

„ЈАС МОЖЕ СУМ ТАКСИСТ, АМА НЕ СУМ ГЛУП…“

Откако „се јави“ Северна и климата нешто си е*а мајката… Македонија (посебно Скопје) го живее своето најладно лето, онака за промена, да заштедиме од климатизери,...

КОПУЦИ А ВИ „ЗГУСТИ“ ТРЧАТЕ ЗА СОФИЈА

Пред да биде избран за премиер Заев отиде да бакне рака на Борисов и да го замоли за помош. Кога се случуваа настаните во...

Затоа што доброто секогаш останува незабележано

Живееме во времето на заборавените гаќички. Ако гаќичките се носени од некоја турбофолкерка, тогаш тие тежат минимум неколку илјади клика и импресии. Сето тоа...

Поздрав до првиот дипломат на Јужната туристичка дестинација

Г-не Коѕијас, јас сум свесен дека сон не ве фаќа од иредентизмот на граѓаните на Северната пријателска земја и одд нивните претензии за некакво...

Шоферишта

Додека печалбарев низ Обединетото кралство, чистејќи градежен шут, од градежните објекти, освен канцерогената прашина во мојот џигер, собрав еден куп интересни истории. Во една...

Вака ли во Европа?

И додека во Македонија нејзините политичари помпезно најавуваат дека државата е пред вратите на ЕУ и НАТО и дека ние како држава ги исполнуваме...