19 C
Skopje

Македонија

Боки 13 до МПЦ: Наместо ние да донираме дрвја, вие донирајте ги златните ланци и вашиот возен парк!

Црквата со апел до верниците при одбележувањето на Христовото раѓање, големите огнови да се намалат, а таму каде што може и воопшто да не...

Градоначалникот на Скопје: Успешно се справивме со првиот налет на снег, сите екипи се на терен

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, при денешната посета на пунктот на ЈП „Улици и Патишта“, информираше за состојбата на терен, нагласувајќи дека дваесет и...

Груевски: Поддршката за македонскиот спорт останува наш приоритет

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, се огласи на социјалнате мрежи и потсети за напорите на Владата предводена од ВМРО ДПМНЕ, за средствата и...

УХМР: Снегот ќе засили и ќе ја зафати целата територија на Македонија

Интензивни врнежи од снег ја зафатија територијата на Македонија. Од УХМР информираат дека врнежите од снег ќе се прошират низ целата територија и ќе...

РСБСП: Казна од 45 евра ако возите без зимна опрема

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, денес излезе со важно соопштение за сите оние кои во овој период ќе патуваат. Доколку не...

СДСМ: Крај за Груевски, Македонија го поддржа концептот на заедништво

Огромно мнозинство, над 612.000 граѓани на Македонија го поддржа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби на досегашната власт. „Граѓаните, независно од различностите по која...

ВМРО-ДМПНЕ бара итна седница на советот на Општина Куманово

Советниците на ВМРО ДПМНЕ при Општина Куманово, побараа од претседателот на Советот на Општината да свика седница на која главна тема ќе биде загадувањето...

Расчистени главните улици и булеварите во Скопје

Зимската служба на град Скоје интензивно работи на расчистување на теренот, откако главниот град го зафатија силни врнежи од снег, што резултираше со отежнат...

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски температури...