17 C
Skopje

Македонија

Јакимовска: Жерновски недомаќински ги троши општинските пари

ВМРО-ДПМНЕ денеска оцени дека градоначалникот на Центар Андреј Жерновски не реализира проекти од интерес на граѓаните, недомаќински ги троши општинските пари и оти ги...

СДСМ: Ќе го укинеме екстерното тестирање, одговорност мора да има

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија продолжуваа со соопштенија кон јавноста, со тоа што се ќе промени, доколку формираат влада. Тие во најновото соопштение ги потсетија...

Голем застој на граничниот премин „Деве Баир“

Колона од возила се наоѓа пред граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија, каде од АМСМ велат дека за излез се чека околу...

Саниран дефектот во студентскиот дом „Кузман“

Државниот студентски дом - Скопје, соопштува дека информациите за обезбедување на топлинска и електрична енергија во студентските домови. „Во сите три државни студентски домови, системите...

ВМРО-ДПМНЕ: Од СДСМ продолжуваат да ги манипулираат граѓаните со лажни соопштенија

По обвинението на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, заради зголемениот увоз на електрична енергија во државата, а со тоа и трошоците се значително огромни, со...

Ѕвегорска Сурова – Подвижен театар со сурваскарски актери

Традиционалниот карневал под маски „Ѕвегорска Сурова“ е манифестација што секоја година ја организираат жителите на село Ѕвегор, кое претставува последното населено место од Источниот...

СЈО: Немаше никакви апсења, одземени се документи од Архивот

Специјалното јавно обвинителство од Државниот архив, одземало одредени документи кон крајот на минатиот месец. Како што најавија од обвинителството, процедурата била според сите законски...

СДСМ: По 12.000 денари за секое семејство без приходи

  „Со промените, граѓаните избраа живот за сите во Македонија. Државата ќе ги заштити најзагрозените семејства и граѓани. Секое четиричлено семејство кое живее во сиромаштија и не...

ВИДЕО: Награди „Херои на ВМРО“ за претставниците на ДУИ и ДПА

Форумот на млади на движењето БЕСА денес одлучи да им додели награди „Херои на ВМРО“ на двете лица кои што според нив, придонеле најмногу...