17 C
Skopje

Македонија

Расчистени главните улици и булеварите во Скопје

Зимската служба на град Скоје интензивно работи на расчистување на теренот, откако главниот град го зафатија силни врнежи од снег, што резултираше со отежнат...

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски температури...

Бездомниците студот ќе го поминат во прифатни центри

Министерството за труд и социјална политика, заедно со центрите за социјална работа и општинските организации на Црвениот Крст ќе ги идентификуваат сите бездомни и...

Беровско Русиново, дом на ендемско дрво од Калифорнија

Калифорнија и беровско Русиново ги врзува приодното светско чудо од ендемичен вид- зимзеленото дрво севкоја кое живее во дворот на беровското училиште „Никола Петров-...

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово пример за способноста на СДСМ да се справи со загадувањето

ВМРО ДПМНЕ во реакција на денешното соопштение од СДСМ оцени дека таа партија ја покажала способноста за искрено справување со проблемот за загадување во...

Нелоски: Аболицираниот криминалец Зоран Заев мора да се соочи со правдата!

Претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Владимир Нелоски, денес со прес – конференција за случајот Поткуп, во...

СДСМ: Загадувањето во земјава е до 20 пати повисоко!

„Новата одговорна Влада на граѓаните на Македонија уште на првата седница сериозно ќе пристапи кон решавање на проблемот со загадувањето на воздухот, што 10...

Шилегов: Ние ќе изградиме нов клинички центар, Груевски и Тодоров си изградија партиски дворец

Партискиот портпарол на СДСМ, Петре Шилегов, во име на Социјалдемократскиот Сојуз на Република Македонија, и од негово лично име, посака среќна нова 2017 година. Посакувајќи...

ВМРО ДПМНЕ: Направивме најголем инвестициски циклус во историјата на македонското здравство

ВМРО ДПМНЕ со реакција на пресот на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, во кој истиот обвини за лага и манипулација од страна на Никола...