9 C
Skopje

Македонија

Средба Заев – Алтхаузер: Нова силна влада посветена на реформите, која ќе води реална политика

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Р.Германија во Р.Македонија, Кристине Алтхаузер. Тема на разговорот беше потребата од продолжување на демократските...

ВМРО-ДПМНЕ: Струмица е затрупана со снег, Заев ја пратил механизацијата во Арачиново

Зоран Заев ги направи струмичани граѓани од втор ред, истакнаа на денешната прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица. „Неговата грижа за Струмица кулминираше со...

Ристески: Центарци ги бараат проектите што им ги вети Жерновски

Советникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Јордан Ритески денес повторно со изјава за работата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. „Денеска се наоѓаме повторно...

Лазе од Виница го освои Џек Потот и стана милионер на ДВЛМ

Лазе Димитровски од Виница го освои дваесет и седмиот Џек Пот во Државна Видеолотарија на Македонија вреден 1.404.426 денари. Освоено е во лотариските терминали...

Ќе се проширува капацитетот за сместување на бездомници во Момин Поток

Градоначалникот на Град Скопје денеска при посетата на Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица во Момин Поток нагласи, дека ќе му предложи на Советот...

СДСМ: Монтираниот случај „Пуч“ е доказ и поука дека никој не може да ја спречи правдата!

СДСМ со соопштение за случајот „Пуч“. „Пропадна најголемиот, најочајниот и најнискиот обид за судски монтиран процес во независна Република Македонија, инициран од поранешниот премиер Никола...

Над 100 верници ќе се обидат да го фатат Светиот крст во Скопје

Утре е Богојавление или Водици, денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Со одбележување на...

Застој на сообраќајот кај Стража поради снег

Повторно потешкотии на патниот правец Кичево-Гостивар, кај превојот Стража, поради ложите временски услови. Неколку камиони останаа целосно заглавени во снегот, додека пак автомобилите со...

СЈО го повлече обвинението за „Пуч“

Специјалното јавно обвинителство утрово излезе со соопштение во кое изјави дека го повлекува случајот „Пуч“, бидејќи случајот е во спротивност од доказите кои што...