9 C
Skopje

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Видете дали снегот е исчистен во општините на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ по многубројните критики кон институциите надлежни за расчистување на снегот, кој иако долго беше најавуван сепак целосно завеа патишта и отсече села, се...

Снежни врнежи во текот на ноќта, утре поинтензивни

Највисока снежна покрива од 68 сантиметри во 19 часот е измерена во Лазарополе, соопшти вечерва Управата за хидрометеоролошки работи. „Во Пожаране 42 см, 29 во Ѓуриште,...

Делчевските попови ја стопираа иницијативата за хуманитарна акција

Наближува еден од поголемите христијански празници, Богојавление или Водици, денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката...

Ахмети се уште ја чека поканата на Груевски за почеток на преговорите

Партијата на Али Ахмети се уште ја чека поканата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за почеток на преговорите за формирање на нова влада....

Првиот претседател на ВМРО ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски денес го слави 51-от роденден

Поранешниот премиер на Република Македонија, првиот претседател на ВМРО ДПМНЕ и еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски денес го слави 51-от роденден. Претседателот на...

ВМРО-ДПМНЕ: Бочварски сака да ги уцрни институциите кои макотрпно работат на терен

ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција за денешната прес-конференција која ја имаше Благој Бочварски од редовите на СДСМ, каде велат дека наместо Бочварски да тера политика,...

Кардиохирургија со полн напон – Во 2015 извршени 388 операции

Во текот на минатата година, лекарите на Државната кардиохирургија направиле вкупно 388 операции од кој 150 биле васкуларна хирургија. Од страна на надлежните велат...

Формирано граѓанско движење „Стоп Операција Сорос“

Денес беше формирано граѓанско движење „Стоп Операција Сорос“, со кое ќе се предупредува населението за Фонтацијата Отворено општенство на Џорџ Сорос во Македонија. Иницијативниот одбор...

Бочварски: Ситуацијата е алармантна, итно се потребни промени

Од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, повторно излегоа со соопштение за јавноста, овој пат акцентот ставајќи го на неисчистените патишта покриени со снег, поради кои...