11 C
Skopje

Македонија

Бејли: Посетата на потпретседателот Пенс потврда за посветеноста на САД на регионот

Посетата на потпретседателот на САД Мајк Пенс, кој на 2 август во Подгорица ќе учествува на состанок на Јадранската повелба, со кој ќе претседава...

АРМ ќе биде дел од мултинационалната вежба „Saber Guardian 2017“

Армијата на Република Македонија со поддршка на Командата на копнените сили на САД за Европа ќе учествува на мултинационалната вежба „Saber Guardian 2017“ со...

ВМРО-ДПМНЕ: МАНУ да ни се придружи во барањето до Заев, јавно да каже што договарал во Софија

МАНУ потврди дека Заев не ги консултирал, ниту пак имаат каква било информација што договорил на средбата во Софија. ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост од незаинтересираноста на...

Шекеринска: Со ребалансот ќе се реши исплатата на плати и надоместоци за припадниците на АРМ

Пред ребалансот на Буџетот се соочивме со критична ситуација, немаше доволно пари за исплата на плати и основните надоместоци за кои припадниците на Армијата...

Средба на директорот на АМС со претставници на РФМ и МКФ

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски денеска заедно со раководителот на Секторот за спорт Томислав Андоновски, се сретнаа со претставници на...

Собранието расправа за избор на директор на Агенцијата за администрација

Пратениците во Собранието на Република Македонија во попладневниот дел на 6. седница расправаа за избор на Спасе Глигоров за директор на Агенцијата за администрација. Седницата...

Министерката Шекеринска се сретна со албанскиот амбасадорот Река

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија Фатос Река. Како што соопшти Министерството за одбрана, Шекеринска изразила...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев ги вработија сите оние кои најдрско го напаѓаа раководството и Владата на ВМРО-ДПМНЕ

„Владата на СДС пред само една недела се жалеше дека има пренатрупаност во администрацијата, но затоа, тоа не важи за целиот СОРОС сектор, новинари...

Млади и иновативни македонци, ќе стават крај на губењето или крадењето на новчаници

Ние сме тим од експерти во технологијата, дизајнери и аналитичари на податоци. Ние работиме напорно повеќе од две години на истражување и развој на...