27 C
Skopje

Македонија

Бојан Јовановски се откажа од посвојувањето деца

Бојан Јовановски, како што соопшти на неговиот Фејсбук профил, се откажа од одлуката да посвои деца по реакциите на дел од јавноста. – Поради целата...

Иванов се сретна со „Форплеј“ и организаторите на „Охридско лето“

.Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана” во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето”, и членовите на светски познатиот...

МОН: Вложуваме во квалитетно образование, опструкции нема да не поколебаат

Министерството за образование и наука во реакција на прес-конференција на ВМРО – ДПМНЕ наведува дека вложува во квалитетно образование и во човечкиот капитал, како...

СДСМ: Владата предводена од СДСМ вложува во квалитетно образование наместо во несоодветни проекти како што правеше ВМРО-ДПМНЕ

Денешната наводна грижа за образованието во Македонија е само уште еден доказ за лицемерноста на ВМРО-ДПМНЕ. Додека ВМРО-ДПМНЕ глуми загриженост и обвинува за кратење...

Аневска не прифати да биде владин портпарол: Ова е новиот портпарол на ВЛАДАТА

Владата на денешната седница донесе одлуа со која го назначува Миле Бошњаковски за нов портпарол. Бошњаковски е поранешен новинар во повеќе медиуми, беше дел од...

Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ во својата програма „Реално“ имаа дури 150 предлог проекти за младите, додека СДСМ само 55

Сите овие 11 години отворивме 14 технолошки индустриски развојни зони и успеавме да ја намалиме невработеноста од 38 проценти на 29,9 проценти или околу...

Кога им се стемнува на скопските градоначалници?

  Јакото летно сонце е збунето во Скопје. Иако тоа пржи со сета сила, па дури и во 19 часот може да те изгори, главниот...

Владата ги разреши сите членови на Надзорни и Управни одбори

Сите членови на Управните и Надзорните одбори се разрешени на денешната седница на Владата, потврдија за НОВА ТВ претставници од Владата. Изворите од Владата велат дека до...

ВИДЕО: Акција на МВР за спречување на криумчарење мигранти

Министерството за внатрешни работи во соработка со ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден спроведе акција на неколку...