17 C
Skopje

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара итна отворена седница за договорот со Бугарија: Јавноста мора да знае што ќе биде потпишано!

Согласно член 67 од Деловникот, став 2, голем број на пратеници, припадници на Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе поднесат барање за свикување на итна...

Затворите се преполни со дроги – тврди народниот правобранител!

Во интервјуто за тв 24, народниот правобранител Иџет Мемети предупредува дека ситуацијата е алармантна, а за лошите состојби властите и натаму молчат. Побара итно...

Коњаниците за Илинденскиот марш гги почнаа интензивните тренинзи на кејот на Вардар

Коњаниците кои ќе учествуваат на 39-от коњички марш по повод македонскиот национален празник Илинден ги почнаа интензивните тренинзи покрај кејот на Вардар, соопшти Општина...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата до крајот на годината ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека Владата на СДСМ има испланирано до крајот на годината освен тековните задолжувања да го зголеми долгот за дополнителни...

СЕММ го осуди попречувањето на работата на екипа на ТВ Шења

„Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува последниот случај кога екипа на ТВ Шења била попречена во известување за комунални проблеми...

Зaхариева: Договорот меѓу Бугарија и Македонија се базира на декларацијата од 1999 година.

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во...

Анима Мунди: Итно да запре/биде отповикано заловувањето бездомни кучиња пред УЕФА Суперкупот!

„Од доверлив извор знаеме дека Вардариште започнува со масовно заловување и убивање на бездомните кучиња во центарот на Скопје во пресрет на фудбалскиот меч...

Калиопи добила дипломатски пасош за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Никола Груевски, Мартин Протоѓер, Емил Димитриев, Даниела Рангелова, Тони Јакимовски, Илија Димовски, Владимир Пешевски се само дел од лицата кои се опфатени во истрагите...

Нападната сопругата на “реформаторот“ Петар Богојески

Сопругата на еден од иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески, попладнево била нападната од непознато лице. Додека била во своето возило, лицето во неколку...